آشنایی با تیغ حکاکی و تیغ منبت cnc در صنعت چوب به منظور تولید منبت تاج تخت

آشنایی با تیغ حکاکی و تیغ منبت cnc در صنعت چوب به منظور تولید منبت تاج تخت

2020/10/30, نویسنده : admincnc

در این مقاله قصد آشنایی با تیغ حکاکی و تیغ منبت cnc در صنعت چوب به منظور تولید منبت تاج تخت را داریم. همچنین نحوه تولید منبت تاج تخت را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

حتما همه شما مبل‌های زیبای منبت کاری شده را دیده‌اید و از زیبایی آن‌ها بسیار لذت برده‌اید. اما منبت کاری هنر و تخصص بسیار سختی است که هر کسی توانایی انجام آن را ندارد. علاوه بر داشتن مهارت به دقت بالا نیز نیاز دارد. به طور کلی منبت کار، با دقت بالا و وقت زیادی که برای این کار می‌گذارد، نتیجه دلخواه را حاصل می‌کند. اما امروزه این همه سختی جای خود را به دستگاه‌های CNC داده‌اند. این دستگاه که مخفف عبارت Computer Numerical Control می‌باشد، کار یک منبت کار را با دقت تمام و ظرافت تمام انجام می‌دهد. این دستگاه که توسط یک مرکز کنترل‌گر کامپیوتری کنترل می‌شود باعث شده میزان خطا به شدت کاهش یابد و میزان دقت و تمیزی کار به شدت بالا رود. حتما همه شما زحمت کار یک منبت کار را یا از نزدیک یا در تلویزیون حداقل برای یک بار دیده باشید. منبت کار با مقار، چکش و سوهان با دقت تمام مشغول منبت کاری پایه یک مبل یا مشغول ایجاد منبت تاج تخت است که یه لحظه سهل انگاری در این کار باعث می‌شود تمام زحمات وی هدر رود. اما با استفاده از دستگاه‌هایی نظیر سی ان سی و یا روتر دیگر خبری از این مشکلات نیست.

دستگاه سی ان سی دارای مزایای زیادی است که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

  • نسبت به منبت کاری با دست، مقرون به صرفه‌تر
  • دقت زیاد
  • خطای کم
  • سرعت زیاد
  • امکان کار به صورت 24 ساعته

امکان کار بر روی قطعات بزرگ چوب

دستگاه CNC به منظور ایجاد منبت تاج تخت چگونه عمل می‌کند؟

دستگاه سی ان سی به منظور برش نیاز به تیغ یا کلگی خاصی دارد که به آن تیغ سی ان سی می‌گویند. در واقع برای CNC از تیغ‌هایی که فاقد بلبرینگ هستند، استفاده می‌شود. به تیغ‌هایی که با آن منبت ایجاد می‌کنند، تیغ منبت نیز می‌گویند. این تیغ‌ها دارای بیشتر از 100 مدل هستند با انواع برندها و انواع سایزها که هر کدام کیفیت متفاوتی دارند. ما در این مقاله قصد صحبت راجع به تیغ حکاکی و تیغ منبت کاری را داریم:

  • تیغ حکاکی CNC: این تیغ یکی از پرمصرف‌ترین تیغ‌های CNC است. این تیغ به شکل حرف V انگلیسی می‌باشد و در زاویه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند V60، V90، V30. تیغ‌هایی که به منظور حکاکی بر روی چوب و کامپوزیت استفاده می‌شود، با عنوان تیغ‌های مارپیچ، حکاکی و نوشتاری شناخته می‌شوند. جنس لبه‌های این نوع تیغ‌ها از تنگستن است. این مطلب باعث افزایش طول عمر این نوع تیغ‌ها و افزایش کیفیت آن‌ها نیز می‌شود. همچنین در صورتی که تیغ‌ها از جنس تنگستن باشند، شکستگی و لب پر شدن برای تیغ‌ها کمتر اتفاق می‌افتد.
  • تیغ منبت کاری: این تیغ نیز برای حکاکی و ایجاد انواع طرح‌ها و نقشه‌ها بر روی چوب به کار می‌رود. در واقع کار منبت کار را انجام می‌دهد. با تیغ منبت کاری می‌توان طرح‌های پیچیده و البته چشم نوازی را بر روی پایه مبل، میز و ایجاد منبت تاج تخت استفاده کرد. تیغ منبت کاری را با اسامی دیگری مانند تیغ مارپیچ، تیغ روتاری، تیغ مخروطی شیاردار و تیغ فرز کونیک نیز می‌شناسند. این تیغ به علت جنس خاصی که دارد مانند تیغ حکاکی دچار شکستگی و لب پر شدن نمی‌شود. علاوه بر این در مقابل حرارت مقاوم است. همچنین ضد زنگ نیز می‌باشد. تیغ منبت کاری به علت وجود شیارهایی که در سطح خود دارد هنگام انجام منبت کاری به خوبی براده‌ها را از سطح چوب جمع آوری می‌کند. این تیغ نیز در سایزهای مختلفی ارائه می‌شود. در واقع قطر تیغ نفوذ کننده آن‌ها به داخل چوب یا قطر نوک آن‌ها با همدیگر می‌تواند متفاوت باشد.

در هر صورت استفاده از دستگاه CNC به جای ابزار ابتدایی منبت کاری یعنی مقار، سوهان و چکش به نوعی باعث انقلاب عظیمی در صنایع چوبی و مبلمان سازی شده است. علاوه بر کاهش خطای انسانی باعث افزایش دقت و سرعت عمل و همچنین افزایش تولید منبت تاج تخت، منبت پایه مبلی و به طور کلی انواع منبت کاری شده است. هنر منبت کاری از گذشته مورد علاقه ایرانیان بوده و تا به امروز نیز در میان دوستداران هنر و رسوم ایرانی جای خود را حفظ کرده است.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بخش منبت از قسمت “تماس با ما” تماس حاصل فرمایید.

نظرات (0)