منبت تاج و پایه مبل و تخت چگونه زده می‌شود؟

منبت تاج و پایه مبل و تخت چگونه زده می‌شود؟

2020/10/29, نویسنده : admincnc

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم منبت تاج و پایه مبل و تخت چگونه زده می‌شود؟ بدین منظور در ابتدا نیاز داریم بدانیم منبت کاری چیست و چگونه انجام می‌شود؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

منبت کاری به هنر کنده کاری و حکاکی بر روی چوب گفته می‌شود. این کار توسط منبت کار با دقت و ظرافت تمام انجام می‌شود. منبت کار با ابزار مخصوص مانند انواع مغار، سوهان، چکش و … به برش بر روی چوب و طراحی مشغول می‌شود و در نهایت یک طرح زیبا بر روی چوب خلق می‌کند. ریشه این کلمه از کلمه منبت به معنای روئیدن گرفته شده است. علت این نامگذاری نیز شباهت چوب منبت کاری شده با طرح گل و گیاه به طرح گل و گیاه واقعی است. این کار به صرف زمان بسیار زیاد و دقت بالایی نیاز دارد. گاهی با یک اشتباه حتی ممکن است تمام نتایج یک منبت کار ضایع شود و یک اثر هنری از بین رود. منبت کاری که جزء صنایع دستی و هنر ملی ایرانی ثبت شده است، اولین اثر مربوط به آن در ایران به مسجد جامع عتیق شیراز برمی‌گردد.

امروزه برای رفع این مشکل از دستگاهی به نام سی ان سی (CNC) با نام کامل Computer Numerical Control به معنای کنترل عددی کامپیوتر استفاده می‌شود. در واقع این دستگاه با استفاده از یک مرکز کنترل که در واقع یک میکرو کامپیوتر است به کنترل حرکت و جهت مته‌های مخصوص برش بر روی چوب فرمان می‌دهد. این دستگاه انقلاب عظیمی در صنایع مختلف به وجود آورده است. همچنین با این دستگاه امکان برش بر روی سایر مواد مانند فلزات زیر نیز وجود دارد. دستگاه سی ان سی به خوبی توسط اپراتور قابل کنترل می‌باشد. جهت برش و میزان حرکت آن قابل کنترل است. برای اینکه دستگاه فعالیت خود را آغاز کند، نیاز به برنامه دارد. این برنامه توسط نرم افزارهای مختلفی قابل اجراست. یکی از این نرم افزارها که نسبت به بقیه رایج‌تر می‌باشد، نرم افزار Art Cam است. با استفاده از این نرم افزار می‌توان حتی به صورت 24 ساعته نیز فعالیت داشت اما این کار عملا از یک منبت کار منتفی است. استفاده از این دستگاه مزایای زیادی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • سرعت زیاد
  • دقت بالا
  • کاهش خطا
  • افزایش بازدهی به علت امکان فعالیت بالا
  • امکان فعالیت 24 ساعته

منبت تاج و پایه مبل و تخت توسط دستگاه روتاری چگونه اجرا می‌شود؟

منبت تاج و پایه مبل و تخت توسط دستگاه سی ان سی تولید می‌شود. دستگاه سی ان سی به طور کلی دارای دو مدل است:

  1. سی ان سی تخت یا فلت
  2. سی ان سی منبت کاری یا سی ان سی روتاری یا روتاری

سی ان سی تخت در انواع فعالیت‌های تولیدی لستفاده می‌شود. از انواع این فعالیت‌ها می‌توان به تولید لوازم خانگی تزئینی، تابلو، قاب، درهای کابینت، و … اشاره کرد. از سی ان سی روتاری در صنعت مبلمان سازی استفاده می‌شود. کلمه روتاری (Rotary) به معنای چرخیدن یا چرخش است. به این معنا که دستگاه روتاری هنگام کار می‌تواند قطعه چوب را به طور کامل به منظور راحتی کار بیشتر بچرخاند البته این چرخش مانند سایر حرکات دستگاه قابل کنترل است. از این طریق انواع و اقسام طرح‌های مختلف با ظرافت و زیبایی تمام بر روی قطعات چوب نقش می‌بندند.. استفاده از روتاری هنگامی که قصد تولید محصول منبت کاری شده با تیراژ بالا را داشته باشیم، ضرورت پیدا می‌کند زیرا استفاده از این دستگاه در این حالت مناسب و مقرون به صرفه است. سی ان سی می‌تواند دارای چندین هد یا سر یا کلگی باشد. این دستگاه می‌تواند 6، 8 یا 12 کله باشد. در واقع بدین معنا که دستگاه می‌تواند به طور همزمان و با کیفیت بالا بر روی چندین قطعه چوب فعالیت کند. برای مثال روتاری 8 کله نیز قابلیت اجرای این حرکت را برای 8 قطعه چوب دارد. بنابراین دستگاه سی ان سی دارای بازدهی بالا و کاردهی بسیار خوبی می‌باشد و در دراز مدت باعث افزایش تولید و سوددهی در صنعت چوبی خواهد شد. امروزه منبت تاج و پایه مبل و تخت به راحتی هرچه تمام‌تر با استفاده از دستگاه سی ان سی تولید و عرضه می‌شود. در واقع دیگر نیازی به ساعت‌ها وقت برای انجام یک منبت ساده نیست بلکه این کار با دقت هر چه بیشتر توسط سی ان سی انجام می‌شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بخش منبت پایه مبلی از قسمت “تماس با ما” تماس حاصل فرمایید.

نظرات (0)