خدمات منبت و CNC با دستگاه روتاری و دستگاه تخت

خدمات منبت و CNC با دستگاه روتاری و دستگاه تخت

2020/10/30, نویسنده : admincnc

در این مقاله قصد داریم خدمات منبت و CNC با دستگاه روتاری و دستگاه تخت را بررسی کنیم. بدین منظور پس از آشنایی مختصری با منبت و کاربرد آن در صنایع چوب به سراغ دستگاه CNC، روتاری و دستگاه تخت خواهیم رفت. پس با ما باشید.

منبت به معنای رویانیدن انواع طرح مانند طرح گل و گیاه بر روی چوب می‌باشد. هنر منبت کاری سابقه‌ای بسیار طولانی در ایران دارد و جزء صنایع دستی ایرانی به شمار می‌آید. هنر کنده کاری بر روی چوب توسط منبت کار با استفاده از ابزار و تجهیزات مخصوص مانند مغار، چکش و سوهان انجام می‌شود. این کار به دقت بالا، حوصله، مهارت فراوان و زمان زیادی نیاز دارد. از منبت در صنایع چوبی مانند پایه مبلمان، تاج تخت، بوفه و … استفاده می‌شود. امروزه این کار توسط دستگاه سی ان سی انجام می‌شود. در واقع تمام کار یک منبت کار ماهر را CNC در کمترین زمان ممکن با بالاترین دقت و کمترین خطا انجام می‌دهد. این دستگاه به یک مرکز کنترل‌گر که یک مینی کامپیوتر یا یک کامپیوتر کوچک است، وصل می‌شود. با دادن برنامه مشخص به دستگاه، مته‌های دستگاه با شدتی که از قبل در برنامه تعریف شده و همچنین در جهتی که ما مد نظر داریم، بر روی قطعات چوب حرکت می‌کند و به برش مشغول می‌شود. علاوه بر این، سی ان سی می‌تواند به مدت یک شبانه روز کار کند بی آنکه در کیفیت خروجی‌ها ذره‌ای تغییر ایجاد شود. نرم افزارهایی که قابلیت خوانده شدن توسط سی ان سی دارند، عبارت‌اند از:

 • U Can Cam
 • Art Cam
 • Mastercam
 • Type 3
 • Castmate

در این بین نرم افزار Art Cam از باقی نرم افزارها رایج‌تر بوده که هنگامی که مشتری اقدام به خرید دستگاه سی ان سی کند، آموزش‌های لازم برای کار با Art Cam به وی داده خواهد شد. بعضی از دستگاه‌های سی ان سی روتاری دارای سیستم هوشمند هستند که به واسطه آن در صورت پیدا شدن عیب و ایراد، توانایی شناسایی عیوب و ایرادات را خواهد داشت. بعضی از آن‌ها نیز به pc نیازی نخواهند داشت.

سی ان سی می‌تواند دارای چند عدد سر یا هد باشد و بدین ترتیب از کارایی و بازدهی بیشتری برخوردار شود. برای مثال اگر دارای 6 کله باشد می‌تواند بر روی 6 قطعه چوب به صورت همزمان برش انجام دهد و اگر دارای 8 کلگی باشد، همزمان بر روی 8 قطعه چوب برش انجام دهد.

خدمات منبت و CNC چه ربطی به هم دارند؟

به طور دقیق‌تر اگر بخواهیم راجع به این مطلب صحبت کنیم، باید گفت در صنایع چوبی و مبلمان سازی دستگاه سی ان سی به دو دسته تقسیم می‌شود:

 1. سی ان سی منبت یا سی ان سی تخت
 2. سی ان سی روتاری یا چند کله

هر کدام ار این مدل‌ها دارای کارایی خاص خود هستند. برای مثال از سی ان سی روتاری یا چند کله به منظور ایجاد طرح‌های دو بعدی و سه بعدی در مبلمان سازی به همراه مجسمه سازی کاربرد فراوانی دارد. در واقع دستگاه سی ان سی منبت یا تخت همانند دستگاه روتاری قابلیت اجرای طرح منبت را بر روی قطعات چوب دارد. با این تفاوت که روتاری چند کله می‌تواند منبت را همزمان بر روی چند قطعه چوب بسته به تعداد سرهایش اجرا کند. تعداد سرها یا هدها یا همان کلگی سی ان سی با نظر مشتری می‌تواند عوض خواهد شد. دستگاه CNC تخت قابلیت اجرای منبت را بر روی انواع چوب دارد. چوب‌ها دارای درجه سختی متفاوتی هستند اما سی ان سی تخت قابلیت اجرای منبت کاری بر روی همه آن‌ها را دارد.

دستگاه سی ان سی دارای فواید زیادی است که باعث انقلاب عظیمی در صنایع چوبی و مبلمان سازی شده است. از جمله این فواید می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • سرعت عمل بالا
 • دقت زیاد
 • فعالیت طولانی مدت
 • امکان کنترل جهت حرکت تیغ‌ها و مته‌ها
 • کاهش خطای انسانی
 • توانایی قابلیت اجرای کار بر روی انواع متریال غیر فلزی

در واقع دستگاه سی ان سی به طور غیر مستقیم باعث افزایش تولید در دراز مدت خواهد شد. این مطلب به علت سرعت بالای دستگاه و امکان فعالیت همزمان روی چندین قطعه چوب را دارد. این مطلب از آن جهت برای صنعتگران حائز اهمیت است در یک مدت زمان واحد می‌توانند تناژ تولیدی یا تیراژ تولید را افزایش دهند و بدین ترتیب ظرفیت تولیدی مجموعه خود را افزایش دهند. علاوه بر این، این مطلب باعث کاهش هزینه‌های تولید نیز خواهد شد زیرا باعث کاهش هزینه‌های ثابت مانند انرژی می‌شودکه به طور دراز مدت باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه جویی خواهد شد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بخش منبت از قسمت “تماس با ما” تماس حاصل فرمایید.

نظرات (0)