از انواع سی ان سی چوب چه می‌دانید؟

از انواع سی ان سی چوب چه می‌دانید؟

2020/10/28, نویسنده : admincnc

در این مقاله قصد صحبت راجع به انواع سی ان سی چوب را داریم. بدین منظور نیاز به آشنایی با دستگاه سی ان سی داریم. همچنین در ادامه به تاریخچه ورود سی ان سی به صنایع مختلف با هم بررسی می‌کنیم. در ادامه نیز منبت پایه مبلی صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

در گذشته که در صنایع مبلمان سازی خبری از دستگاه‌های مدرن و امروز نبوده، تمام عملیات برشکاری، حکاکی، سوراخ کاری و … توسط خود فرد و با استفاده از یک یا دو وسیله محدود و با سختی بسیار زیادی انجام می‌شده است. اما با امروزه با ورود سی ان سی قضیه به طور کلی عوض شده است.

دستگاه سی ان سی (CNC) که کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control و به معنای “کنترل عددی توسط کامپیوتر” می‌باشد یکی از موثرترین تجهیزات در پیشرفت صنایع چوبی و مبلمان سازی داشته است. این دستگاه تمامی عملیات برشکاری، تراشکاری، سوراخ کاری، حکاکی و … را به خوبی بر روی انواع مواد مانند چوب، سنگ، فلز، شیشه، پلاستیک و… انجام می‌دهد. این دستگاه که حرکات آن توسط کامپیوتر کنترل می‌شود، پیشرفت و رشد چشمگیری در صنایع مختلف ایجاد کرد. سی ان سی که در صنایع چوبی و مبلمان سازی استفاده شود و برای اجرای عملیات بر روی چوب استفاده شود، سی ان سی چوب می‌گویند. اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم دستگاه CNC چیست؟ باید گفت این دستگاه همان دستگاه دستی ساده است که در گذشته استفاده می‌شده است اما امروزه به یک کنترل‌گر نیز مجهز شده است که همین مسئله باعث افزایش سرعت و دقت در آن شده است. اما سی ان سی چگونه شناسایی شد؟

 در واقع جرقه ساخت چنین دستگاهی از جنگ جهانی دوم زده شد که ضرورت داشتن دستگاه‌های پیچیده‌ای در بخش هوا و فضا دیده می‌شد. به همین دلیل در سال 1950 بود که شرکت پارسونز اقدام به تولید اولین دستگاه در این زمینه با کنترل‌گر عددی کرد. پس از آن انستیتو ام آی تی با دقت و تمرکز بیشتری بر روی دستگاه موفق به تولید مدل پیشرفته‌تر و کامل‌تری از این دستگاه شد. اولین دستگاه مشابه سی ان سی در سال 1952 و با عنوان NC1 ساخته شد. این دستگاه توانایی همزمان کنترل سه محور را دارا بود. از طرف دیگر در کنار تولید چنین دستگاه‌هایی، دنیای رایانه‌ها نیز به سرعت در حال پیشرفت بود. بسیاری از مهندسان تصمیم گرفتند این دو دستگاه با کارکرد فوق العاده را با هم ترکیب کنند تا بالاخره در سال 1959 دنیا به اولین دستگاه CNC رسید

منبت پایه مبلی چیست؟

به مبلمانی که دارای منبت کاری بر روی پایه خود باشد اصطلاحا به آن پایه، منبت پایه مبلی می‌گویند و به خود مبل دسته چوبی منبت کاری شده یا دسته منبتی گفته می‌شود. این نوع مبلمان از لحاظ فرم و ظاهر در گروه مبل‌های کلاسیک قرار می‌گیرند. در واقع پایه منبت یک پایه چوبی می‌باشد که به صورت جداگانه عملیات منبت کاری بر روی آن انجام شده است. نقش دستگاه سی ان سی در اینجا برش سطح چوب و ایجاد طرح‌ یا الگوهای مختلف بر روی آن است و در واقع آماده کرد چوب برای انجام عملیات منبت کاری است. این کار توسط دستگاه‌هایی همچون CNC و روتر چوب انجام می‌شود.

روش تولید منبت پایه مبلی به چه صورت است؟

با استفاده از دستگاه‌های سی ان سی چوب و روتر که در انواع مدل‌های 4 کله، 8 کله و 12 کله وجود دارد، چوب برش داده می‌شود. این برش با توجه به الگو یا طرح مورد نظر است. ابتدا ابعاد الگو یعنی طول و عرض دستگاه ثبت می‌شود. سپس چوب در میز دستگاه قرار داده می‌شود. با استفاده از نرم افزار کامپیوتر، طرح یا الگوی مورد نظر را طراحی کرده و آن را به صورت یک فایل در کامپیوتر آماده می‌کند. پس از انتخاب فایل مورد نظر که حاوی الگوی مورد نظر است، اپراتور مشخص می‌کند دستگاه در چه جهتی با چه سرعتی حرکت کند و همچنین کار خود را کی به پایان برساند یا تا کجا ادامه دهد؟ در واقع بخش کنترل‌گر کامپیوتر میزان خطای انسانی را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و باعث افزایش سرعت و دقت عمل حین انجام کار شده و به همین دلیل نتیجه کار بسیار تمیز خواهد بود. دستگاه کار برش را انجام می‌دهد و تعداد کلگی دستگاه مشخص می‌کند به چه تعداد منبت پایه مبلی نیاز است.

منبت پایه مبلی به دو صورت تکی و عمده به فروش می‌رسد. طبیعتا عمده فروشی از طرف کارخانه‌های بزرگ برای کارگاه‌های کوچک است که آن‌ها عملیات تک فروشی یا خرده فروشی را انجام می‌دهند. از منبت پایه مبلی در موارد زیر استفاده می‌شود:

  • پایه میز
  • پایه سرراهی
  • تیرک خراطی
  • ستون

ستون جزیره

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان بخش منبت پایه مبلی از قسمت “تماس با ما” تماس حاصل فرمایید.

نظرات (0)