منبت کاری با دستگاه سی ان سی ده کله

منبت کاری با دستگاه سی ان سی ده کله

2020/10/29, نویسنده : admincnc

در این مقاله قصد داریم راجع به منبت کاری با دستگاه سی ان سی ده کله صحبت کنیم. بدین منظور نیاز به آشنایی با دستگاه سی ان سی و انواع آن مانند سی ان سی ده کله داریم. پس از آن سراغ هنر زیبای منبت کاری و اجرای آن با سی ان سی ده کله خواهیم رفت؛ با ما باشید.

هنر منبت کاری از انواع هنرهای قدیمی و با ارزش ایرانی محسوب می‌شود. قدیمی‌ترین اثر منبت کاری در ایران مربوط به مسجد جامع عتیق شیراز می‌باشد. مورخان و محققان پیشینه این هنر را بسیار قدیمی می‌دانند و سابقه آن را در ایران 1500 سال می‌دانند. حتی برخی از مورخان یا محققان منبت کاری را به دوران قبل از سلسله ساسانیان مربوط می‌دانند. در هر صورت آنچه که مسلم است این است به علت اینکه چوب یکی از عناصر پر مصرف از زمان‌های گذشته تا به کنون بوده است، پیشینیه منبت کاری نیز به سال‌ها قبل باز می‌گردد. زیرا منبت کاری به معنای کنده کاری و حکاکی و یا ایجاد انواع و اقسام اشکال و طرح‌های مختلف بر روی چوب می‌باشد. این کار توسط منبت کار انجام می‌شده است. منبت کار با ابزارآلات مخصوص به خود مانند انواع مغار، انواع سوهان و چکش به کنده کاری انواع نقش‌های برجسته همچون گل و گیاه بر روی چوب می‌پردازد. این کار نیازمند مهارت و دقت فراوان و حوصله بسیار است. همچنین وقت بسیار زیادی را از منبت کار می‎گیرد. علاوه بر این تنها یک خطا در کار منبت کار ممکن است باعث به هدر رفتن تمامی زحمات وی شود. همه شما حتما انواع مبلمان کلاسیک و یا لاکچری را دیده‌اید که بر روی پایه آن‌ها یا تاجشان کنده کاری شده باشد و یا سرویس‌های خواب که تاج تخت کنده کاری شده باشد. این مثال‌ها تنها مثال‌های کوچک و البته عینی از منبت کاری در صنایع چوب  مبلمان سازی است. با این حال اگر تولید کننده‌ای قصد تولید محصولات منبت کاری شده در تعداد بالا را داشته باشد، آیا می‌تواند از یک یا چند عدد منبت کار کمک بگیرد و مطمئن باشد به نتیجه دلخواه در موعد مقرر برسد؟ قطعا پاسخ منفی است. پس چاره کار چیست؟ در ادامه به چاره این مشکل اشاره خواهیم کرد.

منبت کاری با دستگاه سی ان سی ده کله به چه صورت است؟

برای رفع این مشکل پیشنهاد ما به شما منبت کاری با دستگاه سی ان سی ده کله است. دستگاه سی ان سی یا CNC که به معنای کنترل عددی کامپیوتر می‌باشد، در واقع کوتاه شده عبارت Computer Numerical Control است. در واقع CNC، دستگاهی است که با دادن یک برنامه به آن می‌شود تمام کاری را که منبت کار با زحمت و صرف وقت فراوان انجام می‌دهد با کارایی بالاتر و خطای کمتر در اختیار داشت. برنامه نویس یک برنامه را برای سی ان سی در نظر گرفته و آن را به صورت فایل در کامپیوتر ثبت می‌کند. حال کافی است تا اپراتور برای منبت کاری برنامه را در از مرکز کنترل‌گر دستگاه اجرا کند. نتیجه کار این است که دستگاه با سرعت عمل بالا، دقت فراوان، کیفیت زیاد، خطای بسیار کم شروع به منبت کاری با مته‌های مخصوص می‌کند. همچنین این دستگاه می‌تواند به صورت 24 ساعته فعالیت داشته باشد کاری که عملا برای یک منبت کار، غیر ممکن است. علاوه بر این با استفاده از این دستگاه می‌توان به منظور برش بر روی چوب، جهت حرکت تیغه‌ها، شدت و میزان حرکتشان را نیز کنترل کرد. اما در مورد تعداد قطعاتی که یک سی ان سی می‌تواند منبت کاری کند، باید گفت این مورد بستگی به تعداد کله یا هد دستگاه دارد. این دستگاه می‌تواند دارای 2، 4، 6، 8 و تا 10 کله نیز باشد. سی ان سی ده کله به طور همزمان می‌تواند بر روی 10 قطعه چوب با کیفیت بالا و دقت فراوان کار کند و بدین ترتیب نیاز کارخانه جات و کارگاه‌های بزرگ تولیدی مبلمان را در زمینه منبت کاری مرتفع کند. اگر در این زمینه مثالی بزنیم کارایی دستگاه سی ان سی ده کله بیشتر معلوم می‌شود. یک منبت کار برای ایجاد یک طرح نسبتا سخت بر روی یک قطعه چوب به 45 دقیقه تا 1 ساعت زمان نیاز دارد. در حالی که در نصف این مدت زمان یک سی ان سی 10 کله نه تنها بر روی یک قطعه چوب بلکه بر روی 10 قطعه چوب همان طرح را اجرا می‌کند. بنابراین همانطور که می‌بینید این دستگاه دارای بازدهی بسیار خوبی است و از طرفی نیز باعث کاهش هزینه‌های نهایی نیز خواهد شد. از این دستگاه بیشتر برای خراطی، منبت پایه مبل و پیکر تراشی استفاده می‌شود.

نظرات (0)